Vahap Güner Yazdı Gürvercinlik Tepesi Projesi Gerçek Olurken…

 Vahap GÜNER

Bundan tam 5 yıl önce idi.

Televizyon Programı yapıyorduk.

Konuğumuz Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'dı.

Yeşil Kuşak gibi mega projelerden bahsediyordu.

Bir anda heyecanlandı:

-Malatya Kuzeye de açılmalıdır diyerek başladı:

-Kuzey Çevre Yolunun geçtiği güzergahta daha şimdiden alt merkezler oluşturacak, tarım alanları dışında yeni imar alanları açmalıyız, buna hazırlıklı olmalıyız…

Ve o gün Gelincik Tepesi diye bir yer ismi verdi ve ardından da devam etti:

-Gelincik Tepesi  Orduzu'da. Aslantepe'nin arka tarafında. Tarım alanlarının dışında dağlık bir bölge. Bir de efsanesi var 6 bin yıl öncesine dayanan. Bu alan 3 bin dönüm burayı imara açarak Kuzeyde bir merkez yapmış oluruz.

5 Yıldan beri Orduzu denilince de Gelincik Tepesi hemen aklıma gelir.

Gürkan Büyükşehir'e Başkan oldu. Eminim Gelincik Tepesi hala yapmak istedikleri arasında.

Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder son günlerde Gelincik Tepesinden bahsedince daha da umutlandım. Milletvekilleriyle, Bakanlarla, Çevre ve Şehircilik uzmanlarıyla, Bakan Yardımcısıyla Gelincik Tepesine gidip geliyor. Bu alana bin 500 adet konut yapılması için adeta mücadele ediyor.

Orduzu'da katıldığı toplantıda Gelincik Tepesine yapılacak konutları anlatan Başkan Osman Güder'in de Gelincik Tepesi Projesinden bir hayli etkilendiğini seziyorum:

"Ağır hasarlı binalarımızın yıkılmasından dolayı TOKİ, Battalgazi’mize konutlar yapacak. Orduzu’da Gelincik Tepesi diye bir yerleşke alanı var. Orayı nasıl canlandırabiliriz projelerini biz daha önceden yapmıştık. Tabi orası mera vasfında. 2 bin 65 dönüm. Sizin onu dönüştürebilmeniz için meradan çıkartmanız lazım. Yasal olarak da oraya ot bedeli ödeniyordu. Biz gerekli girişimlerde bulunduk. 6 milyon civarında ot bedeli çıktı. 2019 yılında yaptığımız bu çalışma sonucunda bu bedel çıkınca, bedelin Belediyeye büyük bir yük getirisi vardı. Depremden sonra yer belirleme ve bulunmaya çalışılırken hemen ilk tercihimiz Gelincik tepesi oldu. Sağ olsunlar vekillerimizin desteği ile bakanımıza konuyu izah ettik. Gelincik Tepesi’nde gerekli tespitleri yaptılar. Gelinen noktada bin 500 tane konut inşallah buraya kazandırılacak ve diğer alanı da biz rezerv alanı olarak kullanacağız. TOKİ’nin yapacağı evler hakikaten güzel evler olacak. Dört katlı evler. Alt kat bodrum olaraktan sonrası üç kat ev olacak. İçerisinde camisi, pazar yeri, marketi, parkı, sağlık ocağı, okulu olacak. Yani oradaki insanlarımızın tüm ihtiyaçlarını gereksinimlerini karşılayabilecekleri proje hazırlandı. Bu projede Orduzu’muza kazandırıldığında ben inanıyorum ki Orduzu belki Malatya’nın en gözde yeri olacak. Orduzu zaten öyle ama tercih edilen bir yer olacak.

Başkanımız Gürkan'ın ilk defa ortaya attığı Gelincik Tepesi, Battalgazi Belediyemizin en önemli projeleri arasına şimdiden girivermiş.

İnşallah konutlar da bölgenin dokusuna uygun olur, Beydağlarındaki ucube dikey gecekondulara benzemez.

Gelincik Tepesinin 6 bin yıl öncesine dayanan bir efsanesi de var.

İşte o efsane:

Orduzu’nun Bahçebaşı köyündeki Arslantepe höyüğünün arkasında, yani Taşpınar ile Mezarlık arasındaki bir tepenin adıdır Gelincik tepesi. İşte bu Taşpınar Mahallesi’nde yaşayan yoksul bir kıza komşu ülke kralının oğlu sevdalanmış… Kral karşı çıksa da oğlunu bu sevdadan vazgeçirememiş. Sonunda gençlerin evlenmelerine karar vermiş. Gelinin annesinden başka kimsesi yokmuş. Yaşlı kadın 40 gün 40 gece süren düğünde elinden geldiğince hizmet etmiş. Düğün alayı 40. günün sonunda evden ayrılıp tam tepeye geldiğinde, gelin:

“Annemin evinde altın bir süpürge unuttum” demiş. Adam yollamış annesine süpürgeyi aldırtmak için. Anne iki gözü iki çeşme ağlayarak” ben 40 gün 40 gece tüm orduyu doyurdum bu yoksul halimle. Kızım bir altın süpürgeyi çok gördü bana. Kraliçe olacak kızımı o ordusuyla birlikte taş et Allah’ım” demiş.

Ordu sıra halinde taş olmuş. Buradaki kayalıkların bir sıraya girmiş asker bölüğü gibi görünmesi efsaneye olan inancı artırmıştır. Taşa dönüşen askerler, şimdiki Gelincik Tepesi’ni meydana getirir. (Kaynak:Malatya Günlüğü)

Efsanelere konu olan Gelincik Tepesi  projesi Orduzu'da en çok konuşulan yerlerin başında geliyor.

Daha şimdiden olumlu tepkiler geliyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder projeyi takip ediyor.

İlk etapta bin 500 konut… Sonra arkası da gelecek.

Yeterli kamuoyu oluşmuş… Bölge halkı umutlanmış. Olmaması için bir neden de yok.

Gerçekleşmesi yakın gibi görünüyor.

5 Yıl önce bir Televizyon programında ortaya atılan proje 5 yıl sonra depremin ardından gerçek oluyor.

Bizlerde  en az Gürkan ve Osman Güder kadar heyecanlıyız.

Güvercinlik Tepesinde yakın zamanda buluşmak üzere hoşça kalın.

5 Yıl Önce Selahattin Gürkan Gelincik Tepesi Projesini açıklamıştı.

5 Yıl sonra Osman Güder, bir hayali gerçek yapmak için Gelincik Tepesinde

Gelincik Tepesinin yukardan görünüşü

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler