Gürkan, Et ve Balık Pazarı’nda İncelemelerde Bulundu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Et ve Balık Pazarı Esnaflarının Eski Adliye otoparkında faaliyete başladığı iş yerlerini inceledi.  Her zaman esnafların yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Başkan Gürkan, esnaflara yeni iş yerlerinde bol kazançlar diledi. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Et ve Balık Pazarı Esnaflarının Eski Adliye otoparkında faaliyete başladığı iş yerlerini inceledi.  Her zaman esnafların yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Başkan Gürkan, esnaflara yeni iş yerlerinde bol kazançlar diledi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın girişimleriyle şehrin birçok noktasına kurulan esnaf çarşılarına bir yenisi daha eklendi. 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan ve yıkılan adliye binasının bulunduğu alanda yer alan Büyükşehir Belediyesine ait kapalı otopark, Et ve Balık Pazarı esnaflarına tahsis edilerek, dükkânlara dönüştürüldü. 

Yeni yerlerinde işlerine devam eden esnaflar ise Başkan Gürkan’a teşekkürlerini sunarak, Başkan Gürkan’ın her daim destekçileri olduklarını ifade ettiler. 

Esnaf Murat Can, “Bizlere yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Halkımız ve bizim için çok önemli bir hizmet yaptınız. Allah sizlerden razı olsun” diye konuştu. 

Başkan Gürkan’ın kendilerine vermiş olduğu desteklerden dolayı memnuniyetini dile getiren İrfan Yılmaz, “Şu anda bulunduğumuz yer Büyükşehir Belediyesinin otoparkıydı. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan, 6 Şubat’ta dükkânları yıkılan balık, kasap ve tavukçu esnaflarımıza burayı tahsis etti. Burası Malatya’nın hizmetini karşılayacak güzel bir yer oldu. Başkanımıza bizlere vermiş oldukları desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. 

Kasap Pazarı Esnafı Mehmet Yolcu, “6 Şubat depremlerinden sonra iş yerlerimiz yıkıldı. Biz 10 ay iş yapamadık. İş yapabilmek adına Kırıkkale’ye, Elazığ’a gittim, olmadı. Sonra tekrardan Malatya’ya geldim. Burada kimse bize destek olmadı. Sağ olsun yine Başkanımız elimizden tuttu, bizlere burayı tahsis etti. Allah Başkanımız Selahattin Gürkan’dan bin kere razı olsun” dedi.

Başkan Gürkan’ın esnafın daima yanında olduğunu ifade eden Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, “Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan, 6 Şubat depreminden bu yana bizim yanımızda olan tek Başkandır. Belki bazıları ‘abartıyor’ diyecek ama gelsinler kendi gözleriyle yeni yerimizi görsünler. Bizler esnaflarımız için konteyner istediğimizde ve bu konteynerler için altyapı, elektrik, istediğimizde her zaman bizleri güler yüzle karşıladı ve bizi hiçbir zaman ötelemedi. Bizlere sunduğu destekler adına Başkanımız Selahattin Gürkan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” kelimelerine yer verdi. 

Malatya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Yasin Yıldız, ise konuşmasında “6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin ilk anından bugüne kadar her zaman yanımızda olan bir Belediye Başkanımız var. Biz kendisinden fazlasıyla razıyız. Bugüne kadar her zaman esnafın yanındaydı, bundan sonraki süreçte de yanımızda olacağından eminiz. Böyle bir çalışma yaptığı için esnafımız adına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ederim” cümlelerine yer verdi. 

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait bazı yerlerin esnaflara tahsis edilerek yeni iş yerlerinin oluşturulduğuna vurgu yapan Fen İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Aknişan, “6 Şubat depremlerinden ötürü ciddi manada yara alan esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında özellikle mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan yerlerin geçici iş yerlerine dönüştürülmesi ile ilgili çalışmaları sürdürerek, esnaflarımızın için yeni iş yerlerini bir bir hayata geçiriyoruz. Daha öncede birçok iş kolunda oluşturduğumuz iş yerlerine ilaveten Et ve Balık Pazarı’nın dönüşümünü tamamlayarak, esnafımıza tahsisini gerçekleştirdik. Burada 40’a yakın esnafımız faaliyetlerini sürdürüyor. Tavukçu, Balıkçı, Kasap esnafımız Yeni Et ve Balık Pazarı’nda hizmetlerini sürdürüyorlar. Lavabo, mescit ve ilave müştemilatlarıyla güzel bir iş yeri haline dönüştürüldü. Bizlere verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu. 

6 Şubat’ta yaşanan depremlere rağmen Büyükşehir Belediyesinin dimdik ayakta durduğunu ve depremin izlerinin silinmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Gürkan, “Kasap Pazarı diye tabir ettiğimiz sakatatçılar, balıkçılar, kasaplar ve diğer esnafımız için yapılan Yeni Et ve Balık Pazarı’nın bulunduğu alana geldik. Belediye olarak özellikle ticaret ile uğraşan vatandaşlarımızın aç ve açıkta kalmaması noktasında yoğun bir çaba içerisindeyiz. Hakikaten şunu gururla ifade edeyim; bütün deprem bölgesini gezdiğinizde hakikaten Büyükşehir’in ayakta durduğu gibi iş yükümlülüğü aldığı gibi belki de ikinci bir örnek görme şansı yoktur.  Bugün tekstilci esnaflarımızı Millet Bahçesi’nin altındaki otoparka, kuyumcu esnafımızı Cumhuriyet Meydanı’nın altındaki otoparka ve üstünü de çeşitli esnaflarımıza, bakırcılar, demirciler, peynirciler, telefoncular ve diğer esnaflarımızın iş yerlerine yerleştirme noktasında Büyükşehir Belediyemiz lokomotif görevini yaparak, vatandaşlarımızın evlerine ekmek götürmesi noktasında azami titizliği ve gayreti gösteriyoruz.

Malatya’da ticareti ayağa kaldırmamız birincil görevimiz. Çünkü ticarethanelerin ışıkları yanmayınca sokaklar da karanlık olur şehir de karanlık olur. O zamanda şehir olma sıfatı ortadan kalkar. Esnaflarımız çalışacak, ekmeğini kazanacak ve o ekmeğini evine götürecek ki o şehirde ticaret devinimi beraberinde gelsin.  Bu durum böyle olduğu için şehrimizin merkezindeki çarşımızın yapımına başlayarak, 5 bin esnafımıza yeni, modern, çağdaş iş yeri yaparken altlarını da otopark ve sığınak yaparak, çarşımızı inşa etme çalışmalarımız devam ediyor. Diğer taraftan entegre olmak kaydıyla bütüncül bir plan çerçevesi içerisinde Emeksiz, Fuzuli, Saray Mahallesi, Akpınar Mahallesi ve Niyazi Mısri, Sıtmapınarı ve Sivas Caddesi’ne kadar olan kısmını yeniden yapılanması noktasında da çalışmalar sürdürülüyor. Ayrıca Yerinde Dönüşüm Dairesi Başkanlığımız ile birlikte şehrimizin yeniden ayağa kaldırılması noktasındaki çalışmaları da yoğun bir şekilde yürütüyoruz. 

Sanayi esnafımıza da Altay Kışlası’ndan aldığımız yerde 750 iş yeri yapılıyor. Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nde bin iş yeri yaptık. Aynı şekilde Buğday Pazarı yaptık. Hakikaten bu Cenabı Allah’ın bir mucizesidir ve bereketidir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz geldiğinde Malatya’da yapılan çalışmaları gördüğünde bu çalışmaları, ‘Bunu maddi olarak ifade etmemiz mümkün değil ancak Cenabı Allah’ın bereketinin buraya yansımasıdır’ diye ifade etmişti. Hakikaten Büyükşehir Belediyemiz kırsaldaki çalışmalarıyla merkezdeki çalışmalarıyla ticarethaneleriyle yaptıkları konutlarla destan yazıyor. Bu destanı yazan bütün mesai arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Bu destanın yazılmasında bizimle hemfikir olan birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olan bütün esnaflarımızı da canı gönülden kutluyorum. Yeni yerlerinde işlerine devam eden Et ve Balık Pazarındaki tüm esnaflarımıza da bol kazançlar temenni ediyorum” diyerek ticaretin canlanması noktasında çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler