Ağbaba, “Bize Zammı Damla İle Verdiler Kepçe İle Alıyorlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba CHP Malatya İl Başkanlığında basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirten  Ağbaba Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mehmet Tangüner ve yetim maaşı ile geçinmeye çalışan Funda Araç isimli bir vatandaş ile birlikte emeklilerin ve asgari ücretlilerin yaşadığı zorluklardan bahsetti.

Konuyla ilgili hazırladığı rapora değinen Ağbaba, “Elektrik ve doğalgazın neredeyse ikiye katlanmasıyla birlikte düşük ücretli çalışanların maaşlarının yarısından fazlası faturalara gitmeye başladı. Kira ve faturalardan sonra emeklinin ve asgari ücretlinin elinde sadece ekmek alabilecek para kalıyor.” Dedi. FETÖ’nün siyasi yapılanmasına dair süregiden tartışmalar hakkında da Bahçeli ve Erdoğan’a sert ifadelerle yüklenen Ağbaba, “Bahçeli FETÖ’nün siyasi ayağını arıyorsa ortağına baksın: Orada çok sayıda siyasi ayak var.” Şeklinde konuştu. FETÖ’yle mücadelede ikiyüzlü ve tutarsız bir yol izlendiğini söyleyen Ağbaba; “Fakire fukaraya uyguladığın FETÖ kriterlerini AKP’ye uygulasan AKP’de bir tane Milletvekili kalmaz.” Dedi.

EN DÜŞÜK İŞÇİ EMEKLİSİ KİRA VE FATURALARI ÖDEYEBİLMEK İÇİN 500 TL’YE DAHA İHTİYAÇ DUYUYOR

Ağbaba, asgari ücretle emekli maaşıyla geçinen vatandaşlarla ilgili hazırladığı rapordan satırbaşlarını paylaştı: “Son 1.5 yıl içerisinde elektrik faturalarına gelen zamların toplamı yüzde 70’i bulurken, doğalgaz ise yüzde 53.8 zamlandı. TÜİK’in son enflasyon rakamlarına göre kiralara yüzde 15.18 zam yapıldı. Bu kapsamda ortalama 1000 TL olan bir kira, yeni yılla birlikte 1150 TL’ye yükseldi. Yeni yılda; En düşük memur emeklisine 134 TL zam yapıldı maaşı 2 bin 560 TL oldu. En düşük işçi emeklisine 77 TL zam yapıldı maaşı bin 255 TL oldu. Asgari ücret 2 bin 324 TL oldu. Yeni yılla doğalgaz faturası ortalama 456 TL’ye, elektrik faturası ortalama 145 TL’ye çıktı. Ortalama 1000 TL tutarında olan kiralar da bin 150 TL’ye çıktı. Buna göre yalnızca kışın Kira ve doğalgaz-elektrik faturaları için ortalama 1. 751 TL cepten para çıkıyor. Doğalgaz ve elektrik faturası ile kira için ödenen tutar değerlendirildiğinde; asgari ücretle geçinenlerin elinde 573 TL, en düşük memur emeklisi maaşı ile geçinenlerin elinde 809 TL kalırken, en düşük işçi emeklisi ise kira ve faturaları ödeyebilmek için 496 TL’ye daha ihtiyaç duyuyor. Yani en düşük işçi emeklisinin kira ve faturaları ödemesi için 500 TL’ye ihtiyacı var. Bunda yeme yok, içme yok, giyim yok, çay yok, simit bile yok. Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde çay simit hesabı yapıyordu. Bugün bu hesap bile yapılamıyor. 5 kişilik bir ailenin sadece çay ve simitle karnını doyurduğunda bin 500 liraya ihtiyacı var. Bin 500 liraya elektrik, doğalgaz ve kirayı yani bin 751 lirayı eklediğimizde 3 bin 251 lira ediyor.”  dedi.

TÜRKİYE’NİN HALİ BUDUR: İŞÇİ, MEMUR EMEKLİSİ, DUL VE YETİM AÇ!

Ağbaba, ekonomik krizin toplumdaki etkileriyle ilgili örneklerine 16 milyon vatandaşın elektrik faturasını ödeyemediğini hatırlatarak devam etti. Ağbaba şöyle konuştu: “En düşük işçi emeklisi eksi 2 bin lirada, en düşük memur emeklisi 750 lira ekside. Türkiye’nin hali budur. İşçi, memur emeklisi, dul ve yetim aç. Türkiye’de kişi başına aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin 283 kişi. Ayda bin liranın altında gelire sahip dul ve yetim sayısı 847 bin 643 kişi. Ayda 2 bin liranın altında geliri olan emeklilerin sayısının 6 milyon 850 bin 513 kişi. 2019’un ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen hane sayısı 3 milyon 365 bin 784. Ortalama 4 ile çarparsan 16 milyon insanın elektriği kesilmiş. Aynı dönemde doğal gaz parasını ödeyemeyen hane sayısının 710 bin 364. Türkiye’de işsiz sayısı 8 milyon 400 bini aştı. 100 ülkenin nüfusundan daha fazla işsizimiz var.” Dedi.

BAHÇELİ FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINI ARIYORSA ORTAĞINA BAKSIN: ORADA ÇOK SAYIDA SİYASİ AYAK VAR

Devlet Bahçeli’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması ile ilgili açıklamalarına cevap veren Ağbaba, “Bahçeli, FETÖ’nün siyasi ayağını arıyorsa ittifak ortağına bakarak rahatlıkla görebilir. Orada çok sayıda siyasi ayak var.” dedi. Erdoğan’ın “AKP’de MHP’de FETÖ’nün ne işi var; haydi ispatla” sözlerini de sert biçimde eleştiren Ağbaba: “İspatla diyor; ben de ispatlayacağım. FETÖ’nün siyasi ayağının fotoğraflarını göstereceğim.” diyerek Erdoğan’ın ve AKP’li üst düzey yöneticiler ile milletvekillerinin Fetullah Gülen’le birlikte çektirdiği fotoğrafları gösterdi. “Bu beyefendiler hanımefendiler kim? Birisi Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki. Buradakiler AKP Genel Başkan Yardımcıları. Şu fotoğraftakiler AKP Grup Başkanvekilleri. Fetullah Gülen’in yanında hazır olda duranlara bakın; adeta AKP’nin MYK’sı neredeyse tam takım orada. 23. Ve 24. Dönem AKP Adana Milletvekili Fatoş Gürkan orada. 23. Ve 24 dönem AKP Trabzon Milletvekili Safiye Seğmenoğlu orada. Tokat Miletvekili Dilek Yüksel orada. AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı, AKP Siirt Milletvekili Osman Ören, AKP Kayseri Milletvekili Osman Ören orada. 25. Ve 26. Dönem AKP Grup Başkanvekili İlknur İnceöz orada. Üstelik İlknur İnceöz normalde başı açık olmasına rağmen Fetullah Gülen’in yanında türban takmış, Fetullah Gülen bunların şeyhi heralde! Kutsal mekân mı burası da başını bağlıyorsun? Bunların hepsi de AKP’li. Erdoğan bizde ne işi var diyor; ben de diyorum ki al bu fotoğraflara bak. Alın size FETÖ’nün siyasi ayağı. Bir araştır bakalım bunlar niye gitmişler oraya; ne zaman gitmişler bir bak bakalım. Bir şu demeçlere bak; biri ‘Onlara çete denemez.’ Diyor. Bir diğeri ’40 yıldır onları sever sayarım.’ Diyor.” ifadelerini kullandı.

FAKİRE FUKARAYA UYGULADIĞIN FETÖ KRİTERLERİNİ AKP’YE UYGULASAN AKP’DE MİLLETVEKİLİ KALMAZ!

FETÖ’yle mücadelede ikiyüzlü ve tutarsız bir yol izlendiğini söyleyen Ağbaba; “Fakire fukaraya uyguladığın FETÖ kriterlerini AKP’ye uygulasan AKP’de bir tane Milletvekili kalmaz. Fakire fukaraya gelince Bank Asya’ya para yatırmayı, Zaman Gazetesi aboneliğini, FETÖ okullarına gitmeyi kriter görüyorsun ama Damadına gelince kriterler değişiyor. Senin Damadın da FETÖ okullarında okumadı mı?  Fakire fukaraya hangi kriterleri uyguluyorsan o kriterler sana da uygulansın.” şeklinde konuştu.

“FETÖ’NÜN MALATYA’DAKİ SİYASİ UZANTILARINI ARAŞTIRALIM; HODRİ MEYDAN!’

Ağbaba, Malatya’daki FETÖ uzantılarıyla ilgili de derinlemesine bir araştırma yapılması gerektiğini belirtti. Erdoğan’a çağrı yapan Ağbaba; “Hodri meydan, gel araştıralım. Kim abi, kim abla hepsini çıkartalım. Boyacıda abi var, ayakkabıcıda abla var, bozacıda, simitçide var, popçuda, topçuda, baklavacıda, börekçide var; nerede yok? Siyasette. Gelin hangi siyasilerin ilişkisi var araştıralım. Kimin ilişkisi varsa çıksın ortaya. Veli Ağbaba’nın ilişkisi varsa hodri meydan; açıkça çağrı yapıyorum; gelin araştıralım. Siyasi ayağı aramaya darbeci generallerin terfi emirlerine imza atanlardan başlayacaksın.” Dedi. Ağbaba, değerlendirmelerinin ardından FETÖ-AKP ilişkisine dair hazırlamış olduğu bir videoyu da basın toplantısına katılanlara izletti. Videonun sonunda çağrısını tekrarlayan Ağbaba, “Bu tartışma, içi boş bir tartışmadır. Hodri meydan diyoruz, gelin araştıralım.” şeklinde konuştu.

 “BİZE ZAMMI DAMLA İLE VERDİLER, KEPÇE İLE ALIYORLAR!”

Tüm İşçi emeklileri dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mehmet Tangüner yaptığı konuşmada biz emekliler olarak yaşanabilecek bir para talep ediyoruz. Çok yüksek bir zam da istemiyoruz. Geçinebileceğimiz kadar bir para istiyoruz. Yüzde 6, 6 buçuk zamla emeklinin karnı doymaz. Kimi emeklimiz çöpten ekmek topluyor, kimi emeklimiz ayakkabı boyacılığı yapıyor. Kadın arkadaşlarımız günlüğe gidiyor, ev temizliğine gidiyor. Biz az alana çok, çok alana az zam yapılsın istiyoruz. Ortalama olarak emeklilerimizin aldığı maaş bin 500 lira. Daha düşükleri de var ama ortalama bu şekilde. Yüzde 6 ile çarptığımızda 100 lira zam eder. 100 lira verilse ne olur verilmese ne olur. Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde bize bin liralık ikramiye verildi. Bu ikramiyenin de en az enflasyon oranı kadar arttırılmasını istiyoruz dedi.

Yetim maaşı alan Funda Araç ise; bin 500 lira maaş aldığını belirterek, ”Geçen ay 370 lira gelen Doğalgaz faturası bu ay 580 lira geldi. Bin 500 liranın içerisinde kira, elektrik, su hiçbir fatura yok. Bir üniversiteye giden, bir üniversiteye hazırlanan çocuklarım var. Bize zammı damla ile verdiler, kepçe ile alıyorlar. Nasıl geçineceğim bilmiyorum. 100 lira para verdiler yüzde 60 yüzde 70 faturalar arttı.” Dedi.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler