Vahap GÜNER

Turgut Özal Üniversitesinin Hastanesi Olmalı

Malatya’da yeni kurulan üniversitemiz Turgut Özal’da önemli çalışmalar yapılıyor.

Yeni olan Üniversite de bir de yeni Tıp Fakültesi var.

Öğrenciler Devlet Hastanesinde eğitim alıyor.

Tıp Fakültesinin Hastanesi yok…

Kendine özgü Fakülte binası yok…

Henüz kuruluş aşamasında.

Ama Tıp Fakültesi kısa sürede toparlanmış eğitim veriyor.

Malatya Valiliği ve diğer kurumlarımız başta olmak üzere Malatya’da bir hastanenin tamamen Tıp Fakültesine tahsis edilmesi konusunda harekete geçmesi gerekiyor.

İnönü Üniversitesini Turgut Özal Tıp Merkeziyle birlikte yaptığı çalışmaları takdirle izliyoruz.

Ancak ne binası ne de Hastanesi olmayan Turgut Özal Üniversitesinin planlanan binaları yapılana kadar bir Hastane tahsisi ya da devri yerinde olacaktır.

Mevcut Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yeni yapılan Devlet Hastanesi tahsis edilebilir. Ya da Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi düşünülebilir.

Turgut Özal Üniversitesine bir hastane tahsisi önemli olduğu kadarda da gereklidir.

Turgut Özal Üniversitesinin gelişmesi için, sağlık sektörüne daha fazla katkı vermesi için Hastane sorunu ivedilikle çözülmelidir.

1990’lı yıllardı.

Rahmetli Turgut Özal Amerika’da kalp ameliyatı olmuştu, iyileşip geldiğinde Malatya’da Turgut Özal Tıp Merkezini yapmaya karar vermişti. Bina yapımına başlandı, inşaat hızla ilerliyordu, ama Üniversitenin Tıp Fakültesi henüz yoktu. Siyasi dengelerde de Özal Çankaya’ya çıktığından partisi ANAP oy kaybediyor, hatta Özal istifa edip yeni bir partiyle yola devam etmeyi düşünüyordu.

Meclisteki dengeler değişmiş bu nedenle ANAP’ın Malatya’da kurulacak Tıp Fakültesi kararını meclisten geçirmesi çok zor görünüyordu. ANAP kurmayları ellerinde kanun teklifiyle çözüm arıyordu.

Sonunda Bakan Metin Emiroğlu, telefonla Malatya Milletvekili Ayhan Fırat’ı aradı, konuyu anlattı, Malatya’ya Tıp ve Mühendislik Fakültesi kurulması için hazırladıkları teklifin SHP Gurubu tarafından yani Ayhan Fırat tarafından önerilmesini, ANAP gurubunun dadestek vereceğini bildirdi.  Konu Malatya olunca Milletvekili Fırat bunu hemen kabul edip, ANAP’ın teklifini SHP Gurubu olarak Meclise sunup ANAP’ın oylarıyla Malatya’ya Tıp ve Mühendislik Fakültesi kurulması teklifi kanunlaştı.

İşte İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşu zor bir dönemde güçlükle gerçekleşti.

Şimdi ise Turgut Özal Üniversitesine yeni Tıp Fakültesi açılmış. Eksikliklerini gidermek, binasını yapmak, hastaneye kavuşturmak da tüm Malatyalılara düşmektedir.

Yeni Tıp Fakültemize güç verelim, el verelim.

İkinci Tıp Fakültesi olarak eğitimde güçlü bir şekilde yoluna devam etsin.

Bir yandan Fakülte binalarının yapılmasını bekleyelim ama diğer yandan hazır hizmet veren bir Hastanemiz de Turgut Özal Tıp Fakültesinin emrine verelim.

Benim önerim Yeşilyurt Hasan Çalık veya yeni yapılan Devlet Hastanesi yeni Tıp Fakültesine tahsis edilmesi yönündedir.

Niye açıldı, ne gereği var gibi soruları sormak yerine yeni Tıp Fakültesine hep birlikte kafa yoralım.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesine el verelim, güç verelim, sahip çıkalım.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri