Şükrü Erbaş Okurlarıyla Buluştu

Şükrü Erbaş Okurlarıyla Buluştu

 

Deniz Kitapevleri’nin organize ettiği 5.Kitap Fuarı kapsamında Yazar – Şair Şükrü Erbaşokuyucularıyla buluştu.

“Malatya denildiğinde aklıma Arguvan Türküleri geliyor” diyen Erbaş “Düşündüklerimi, hissettiklerimi, kalbimden, aklımdan, yüreğimden geçenleri yazıyorum ve bunu insanlarla da paylaşıyorum” dedi.

Erbaş özellikle genç yazarlara tavsiye noktasında Neşet Ertaş’tan alıntı yaparak “Neşet Ertaş’a soruyorlar gençlere tavsiyeniz nedir diye Ertaş’da cevap veriyor; Yüreklerine aşk ateşini koysunlar ateş onlara nasıl çalacaklarını gösterecektir yoksa bu sazı tıngırdatır dururlar diyor. Bu yazan herkes içinde böyledir, şiir, roman, öykü yazan ya da müzik yapan, resim çizen herkesin hem kendisi hem yaşadığı toplumla, ülkeyle ve zamanla ve insanlarla bir problemi olması gerekir. Bu problemi olduğunca tanısınlar, gözetsinler, öğrensinler, beslesinler, büyütsünler ve insanın anlamına anlamlar katabileceği bir dil ve üslupla, kalplere dokunacak bir dille yazsınlar. Bu bir kursla öğrenilebilecek bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

 

İmza etkinliğine katılan vatandaşlar ise “Bu tarz etkinlikler özellikle gençler için oldukça faydalı okumayı seven herkesin bu etkiliğe gelmesinde gelişimleri açısından yarar var. Kültürel aktiviteler açısından oldukça doğru bir etkinlik” ifadesini kullandılar.

 

Eğitimci – Yazar Ferman Salmış “Kültür sanat bir şehrin estetik yanını, hafızasını aslında o şehrin kimliğinin inşasında oldukça etkilidir. Dolayısıyla bir şehri kültürsüz, sanatsız, estetiksiz düşünmek mümkün değildir. Bu bağlamda Deniz Kitabevleri birçok sanatçıyı, Şairi, Yazarı misafir ediyor, okuyucularıyla buluşturuyor, söyleşiler düzenliyor. Bu son derece değerli bir şey. Bir ülkede kültür, sanat, edebiyat her şeyden daha fazla konuşulmalıdır. İnsanları bir arada tutan asıl birleştirici temel çimento kültür sanattır. Bir şiir dinlemek, bir yazarın yazdığı bir romanı konuşmak, sanırım son derece güzel ve bu çağa çok daha fazla yakışıyor” dedi.

 

Son olarak 5.Kitap Fuarı’na ilişkin açıklamada bulunan Deniz Kitabevleri Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Özdemir ise “Sektörde uzun zamandır faaliyet göstermekteyiz. Malatya’da insanların yazarıyla, sevdiği bir şair ile bir araya gelmesi sadece kitap fuarlarında söz konusu iken bu neden yılda bir kere olsun. İnsanlar okuduğu kitabın yazarı ile yüz yüze gelsin, onlardan şiir dinletileri ile seminerler ile konferanslarla bir araya gelsin, dolayısıyla doğunun Paris’i olan bir şehre de bu yakışıyordu bu zihniyet ile yola çıkan bir festival anlayışı oldu. Şu anda 5.sini geride bırakıyoruz. Yüzlerce yazarı, binlerce, onbinlerce hatta yüzbine yakın belki insanı okuyucusuyla yazarı ile bir araya getirdik. Bir şehrin, bir ülkenin en güzel kalkınması ufkunuzu okumaya bilgiye dönmenizle mümkün dolayısıyla inanları, çevreyi okumak okuduklarınızı da yansıtmak lazım insanlarımızda etkinliklere teveccüh gösteriyorlar. Sevdikleri bir şairin, yazarın peşinde kuyruklar oluşturuyorlar. Genelde AVM’lerde alışkın olduğumuz bir film yıldızının, bir yönetmenin, bir senaristin arkasında ki uzun kuyruklar yerine edebiyat dünyasından bir ismin arkasında ki bu uzun kuyruklar bizim için çok daha kıymetli. Ümitvarız ki Malatya çok daha güzel yerlere gelecek. Edebiyat dünyası ile kalemi ile okuyan bir nesli ile belki Türkiye’de sayılı sıralamada belli yerlere ulaşacağını düşünüyoruz. İnşAllah bunun sayısı da devam edecek. İstanbul’da her hafta bir yazarı görmek mümkün ama doğu’da bu bazen mümkün olmuyor. Bizde bunu Malatya’da uygulamak istiyoruz. Her hafta Türk Edebiyatının seçkin bir ismini Malatya’da okuyucularıyla buluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler